Melamin Kapılar

Melamin Kapılar

Melamin, sadece orman ürünlerinde kullanılmayan farklı sektörlerde de adından sıkça söz ettiren bir üründür. Doğadaki ağaç desenlerinin kapılara birebir yapılması işlemidir. Oldukça fazla ve farklı işlemlerden geçerek melamin kapılar oluşturulur. Yapımı oldukça zahmetli ve maliyetlidir.

    Günümüzde melamin kapılar ev dekorasyonlarında oldukça önemli yere sahiptirler. Mutfaklarda, salonlarda, odalarda sıklıkla kullanılmaktadırlar. Piyasada bulunan kapı çeşitliliği günden güne artış göstermektedir. Fakat bu dönemlerde en çok tercih edilen kapılar arasında melamin kapılar yerini almış durumdadır.

Melamin kapılar nasıl yapılır

    Öncelikle doğadaki ağaçların desenleri birebir olacak şekilde metal silindirlere işlenir. Bu işlem titizlik gerektiren bir işlemdir. Ve aynı zamanda maliyetli bir işlemdir. Bu işlem sonrasında meydana ağaç deseni işlenmiş silindirler çıkar. Her desen için ayrı bir metal silindir gerekir. Daha sonra özel kâğıtlara bu metal silindirler ile birlikte renklendirme işlemi yapılır. Ortaya ağaç desenli birbirinden renkli desenler çıkar. Fakat işlem burada bitmez. Son olarak emprenye hatlarında çeşitli işlemlerden geçirilerek melamin kapılara son hali verilmiş olur.

Melamin kapının özellikleri nelerdir

  • Melamin kapılar birden fazla desen ve renk kartelasına sahiptir.
  • Üretimi biraz zor ve maliyetlidir.
  • Temizlenmesi oldukça kolay ve zahmetsizdir.
  • Işığa ve güneş ışığına maruz kaldığında renginde herhangi bir değişim meydana gelmez.
  • Çizilmelere ve aşınmalara karşı oldukça dayanıklıdır.
  • Özenli ve düzenli bir bakım yapıldığı sürece uzun yıllar boyunca kullanılabilir.
Detayları Ve Resimleri Görmek için Tıklayınız.